Kancelaria specjalizuje się w reprezentacji wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych przed organami pozasądowymi i organami sądowymi, a także w obronie członków zarządu w sprawach związanych z odpowiedzialnością karną za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz w reprezentacji wierzycieli w postępowaniu karnym prowadzonym w przedmiocie niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przez członków zarządu.
Postępowanie upadłościowe a postępowanie restrukturyzacyjne – założenie ustawodawcy kontra realne możliwości.
Celem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa dłużnika (jeśli racjonalne względy na to pozwalają), a w przypadku osób fizycznych umożliwienie także umorzenia zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym. Upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Realne konsekwencje upadłości dla dłużnika to często likwidacja majątku zadłużonej firmy (upłynnienie aktywów) i spłata zobowiązań z majątku firmy, a więc zakończenie prowadzonego biznesu, zaś dla wierzycieli to szansa na zaspokojenie dochodzonych roszczeń, ale często poniżej oczekiwań zarówno co do uzyskanej kwoty, jak i terminu jej uzyskania.
Postępowanie restrukturyzacyjne ma natomiast na celu uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami bądź poprzez wdrożenie działań sanacyjnych. Postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością. Realne konsekwencje restrukturyzacji dla dłużnika to uniknięcie upadłości, oddłużenie i uzdrowienie firmy oraz spłata zobowiązań, a dla wierzycieli szansa na zaspokojenie dochodzonych roszczeń w większym stopniu aniżeli w postępowaniu upadłościowym, w wysokości i terminach spłat ustalonych w drodze zawartego układu pomiędzy dłużnikiem a wierzycielami.
Postępowanie upadłościowe czy restrukturyzacyjne? Rodzaj prowadzonego postępowania zależy przede wszystkim od momentu zdiagnozowania problemów finansowych w firmie i momentu podjęcia decyzji o wdrożeniu odpowiednich środków prawnych. Restrukturyzacja jest rozwiązaniem korzystniejszym dla firm w kryzysie, leży w interesie nie tylko samych dłużników i kadry menadżerskiej, ale także w interesie wierzycieli.
Warto wiedzieć, jak przygotować się do każdego z tych procesów, jakie przysługują w nim prawa i w jaki sposób można z nich skorzystać.
Zapraszam na konsultację i do współpracy!